Последният път, когато бях застанал тук, точно на това място, бях общо взето на ръба на разпад вследствие на този филм. Това каза Константин Божанов по време на премиерата на режисьорската версия на филма си „И после светлина“ в сряда вечерта. Прожекцията беше в Дома на киното.
На събитието, част от програмата на 38-ото издание на „Киномания“ присъства и част от екипа на „И после светлина“ - актрисите Маргита Гошева, Елица Матева, Станислава Николова, операторът Ненад Бороевич и др.
Кукленият театър в Търговище представя премиерно спектакъла „Приключения с Карлсон“.
Най-малките зрители и техните родители са поканени на едно вълшебно пътешествие в света на фантазията и приключенията на 4 октомври, когато на сцената ще „оживее“ любимата на поколения история за Карлсон, който живее на покрива, съобщиха от културната институция.
Зад завесата на театъра в Търговище наднича един нов герой. Но кой е той и съществува ли наистина ще разберат дошлите на премиерното представление.
Публиката ще се запознае с най-добрия приятел на малкия Сванте, който обича да похапва кюфтета и печени сладки. Обича пакостите, игрите и приключенията. А дори има перка на гърба си, която използва, за да лети в небето, разкрива режисьорът на „Приключения с Карлсон“ Веселин Бойдев. И обещава един незабравим спектакъл, изпълнен с въл
Държавният куклен театър във Видин посреща своята публика с обновено фоайе. Ремонтът отне време, през което не играехме спектакли в нашия салон, каза директорът на театъра Павлинка Трифонова.
Фирмата, извършила ремонта, си свърши работата много добре. Трябваше и някои мебели да осигурим, което удължи срока, но миналата събота за първи път посрещнахме нашата публика и бяхме много щастливи. Вече започваме по традиция всяка събота в 11:00 да играем спектакли в залата на театъра, уточни тя.
Обратната връзка с публиката за нас е много важна, затова направихме анонимна анкета. Приятно сме изненадани, че почти всички отговори са положителни.
Новата обстановка импонира на посетителите и подобрява преживяването в театъра, подчерта Трифонова. Най-много се радвам, обаче, когато децата, придружени от своите родители, ни посещават не само в събота, а и в другите дни,
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби.
Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят своите най-нови творби – живопис, скулптура, приложни изкуства, съобщи Валентин Узунов, директор на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ - Ловеч.
„Традицията на годишните изложби на ловешките художници датира от края на миналия век. Всяка година през ноември по време на истинската есен ние откриваме салона на художниците с участието на всички творци от региона“, заяви Узунов.
За пръв път своите творби в годишната изложба представя Надя Петрова, както и младият творец, завърналата се от Норвегия Мая Рад. Голяма част от авторите традиционно участват в есенната изложба, винаги обаче има нещо, с което изненадват и самите себе си, и публиката.
Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.
Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.
Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.
Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.
Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме
Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.
Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно.
„Цената на независимостта е самотата. В случая, м
„Има доста случаи, в които - и става въпрос за големи режисьори – един филм се оказва фатален и последен. И аз имах чувството, че това е случаят с „И после светлина“. И през тези години, които минаха от първата версия на филма, безкрайно ме тормозеше мисълта за този филм и исках да го преработя“, разказа режисьорът.
Допълни, че ден преди прожекцията е продължавал все още да работи върху режисьорската версия.
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.
Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.
"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.
Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си.
„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.
Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.
По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия
Дядо Коледа, Снежанка и джуджетата, заедно със стотици деца и възрастни запалиха коледните светлини във Велико Търново. Новата по-голяма елха пред сградата на Общината грейна под звуците на празнични звънчета, песни и радостни възгласи.
Преди това присъстващите на тържествената церемония изгледаха приказния спектакъл „Зимни бъркотии“ на Държавен куклен театър – Габрово.
Хората на площада, които не се уплашиха от завалелия дъжд, бяха приветствани и от заместник-кмета на Велико Търново Георги Недев.
Веднага след запалването на коледните светлини беше открит и Коледният базар в парк „Марно поле“, който ще остане там до 1 януари 2025 г. Той предлага множество атракциони, павилиони за дегустация на традиционни храни, напитки и сладкиши, магазинчета за подаръци, работилнички за деца, хоротеки. По традиция там ще има и къщички с благотвор
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
В нея действията в сюжета са представени в хронологичен ред. Сценарият беше написан така, че историята да се развива линейно и всъщност причината, поради която филмът не проработи изцяло с обратна хронология, беше именно това, обясни Константин Божанов.
Той разказа, че идеята за филма се е появила, след като е слушал документална история по радиото за момче, което е „обсесирано със Селинджър“, а когато отива да го види, е смазано от него.
„Оттам ми дойде идеята за едно момче, което е на спектъра на аутизъм и което е до голяма степен социално неадаптиран и способен да се фокусира само върху едно нещо обсесивно. Това беше първоначалната идея. При мен обикновено историите започват с „какво ако“. Какво ако едно такова момче тръгне да търси кумира си“, посочи режисьорът.
Божанов разказва, че в момента работи върху следващия си филм, озаглавен „Гамбит“. Историята в него се върти около обира на един музей, отбеляза режисьорът.